Наша адреса:  Україна. 14000, м. Чернігів, пр. Миру 13,кімн.300; Тел.:+38(0462)699-481;  E-mail: olexkov@ukr.net; Fax:+38(0462)699-070.



Вівторок, 19.03.2024, 13:20
Вітаю Вас Гість | RSS
Краєзнавчі новини | Чернігівська обласна універсальнаї наукова бібліотека ім. В.Г. Короленка | Реєстрація | Вхід

Меню сайту:

Корисні лінки

Вхід на сайт


Наші світлини
Борисоглібський собор
Вал
Воскресенська церква
Єлецько-Успенський монастир
Іллінська церква
Кам’яниця Лизогубів
Катерининська церква
Курган "Чорна могила"
П’ятницька церква
Печери Чернігова
Садиба Глібова
Спасо-Преображенський собор
Чернігівський колегіум
Троїцько-Іллінський монастир

Свята, події...
Святковий календар. Спілкуємося українською мовою

Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Архів новин

Наш банер
Наш банер


Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0



Будинок бібліотеки Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені В.Г. Короленка — культурно-просвітницький і краєзнавчий, науково-методичний центр Чернігівської області. Є головною і найбільшою бібліотекою регіону.
Бібліотека носить ім'я видатного російсько-українського письменника Володимира Галактіоновича Короленка.
Загальний фонд бібліотеки налічує 868,1 тисяч примірників. Таким чином, за потужністю видань сучасних документів — це найвагоміша бібліотека області.
У складі фонду 83% наукових, спеціальних, навчальних, довідкових і науково-популярних видань. Щорічно передплачується близько 600 назв періодичних видань України, Росії та інших держав.
Особлива цінність — фонд рідкісних видань XIX — початку ХХ століть, який налічує понад 15 тисяч видань та фонд краєзнавчих видань.
Чернігівська громадська бібліотека була відкрита була 15/28 березня 1877 року на підставі Статуту, затвердженого Міністром внутрішніх справ 9 лютого того ж року.
Заклад започаткувала група демократично налаштованої інтелігенції міста, серед його фундаторів — О. А. Тищинський, Софія та Олександр Русови, П. П. Червінський, О. М. Борсук, О. П. Карпинський, М. О. Константинович, К. Д. Милорадович, В. Є. Варзар, I. Г. Рашевський та інші. До діяльності бібліотеки у перший період її існування причетні також I. Л. Шраг, П. С. Єфименко, М. Ф. Ліндфорс, подружжя Коцюбинських та Грінченків, М. Вороний, Г. Коваленко тощо.
Первісною формою існування бібліотеки була «газетна читальня». Вже за рік, 18 лютого 1878 року, рішенням засновників при читальні відкрито і бібліотеку.
Книжки для неї подарували самі засновники — зокрема, власні бібліотеки для спільного користування передали О. А. Тищинський та С. Д. Ніс, частину свого зібрання подарувало подружжя Русових.
Пожертви на утримання закладу та придбання нових книг надходили також від інших членів правління, різних культурних закладів, з часом — від плати за користування книгами. Наприкінці першого року роботи фонд бібліотеки становив 564 книжки.
Протягом перших 8 років бібліотека не мала власного приміщення. Окремий будинок по вулиці Преображенській під тиском громадськості міська управа виділила лише у 1895 році.
Пожвавленню роботи бібліотеки посприяло включення до складу її правління М. Коцюбинського, М. Вороного, інших письменників.
Велику допомогу надавала Чернігівська українська «Громада» i товариство «Просвіта». Тоді в бібліотеці влаштовували народні читання, публічні лекції, концерти.
Навколо закладу об'єдналася найбільш прогресивно настроєна інтелігенція. Поява такого українського культурного осередка викликало невдоволення російської влади, i на підставі формального приводу — виявлення нелегальної літератури — в 1909 році бібліотеку було закрито.
Але вже наступного (1910) бібліотека відкрилась під новою назвою — міська, як заклад, що належав міському самоуправлінню.
Після революції 1917 року разом з ліквідацією міського самоврядування і передачею всіх освітніх закладів Наросвіті 12 січня 1919 року функціонування бібліотеки було тимчасово припинено. Її книжковий фонд поповнений книгами національних бібліотек, i бібліотека стала утримуватися за державний кошт. У липні того ж року було ухвалено рішення про відкриття на базі центральної зразкової губернської бібліотеки.
У 1920 році бібліотека почала роботу в новому приміщенні по вулиці Радянській, 31. Але наступного року (1921) внаслідок пожежі загинуло багато майна і цінної літератури, відтак регулярно бібліотека почала діяти лише у 1922 році. Тоді ж їй було присвоєно ім'я російсько-українського письменника В. Г. Короленка.
Державною обласною бібліотека стала в 1934 році. Відтоді вона стала осередком методичної, бібліографічної та краєзнавчої роботи Чернігівської області.
24 серпня 1941 року бібліотека під час бомбардування міста фашистською авіацією була зруйнована — її 216-тисячний фонд і майно повністю загинули. У період тимчасової окупації 1941—43 років бібліотека працювала як міська, зосередивши у своїх фондах 148 тисяч томів з різних книгосховищ міста. Під час визвольних боїв за Чернігів і цей фонд був знищений. Радянська влада відновила роботу закладу вже 1 грудня 1943 року.
Після Другої світової війни головна бібліотека Чернігова швидко відновилась, постійно збільшувала свої фонди, налагоджувала культурно-просвітницьку діяльність. Спершу вона містилася в приміщеннях на вулиці Попудренка, 60 і Єлецькому монастирі, а від 1974 року розмістилася в теперішній будівлі по вулиці Леніна, 41 (зараз проспект Миру).
З нагоди 100-річчя заснування в 1977 році бібліотеку нагороджено Почесною Грамотою Верховної Ради УРСР.
В даний час Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені В. Г. Короленка — головне книгосховище області, культурно-просвітницький, науковий та інформаційний заклад, що забезпечує акумуляцію і використання друкованих видань, науково-методичний центр масових бібліотек, центр, що забезпечує координацію діяльності бібліотек на території області. Бібліотека є своєрідною навчальною базою і для студентів чернігівських вишів.

 



Діяльність бібліотеки у фотографіях

 

У бібліотеці імені В.Г.Короленка У бібліотеці імені В.Г.Короленка У бібліотеці імені В.Г.Короленка У бібліотеці імені В.Г.Короленка
У бібліотеці імені В.Г.Короленка У бібліотеці імені В.Г.Короленка У бібліотеці імені В.Г.Короленка У бібліотеці імені В.Г.Короленка
У бібліотеці імені В.Г.Короленка У бібліотеці імені В.Г.Короленка У бібліотеці імені В.Г.Короленка У бібліотеці імені В.Г.Короленка

 


Сайт зареєстровано:

Каталог сайтів Каталог українських сайтів ukraina.net.ua - каталог сайтів України Київ Львівський каталог сайтів Кнопка Webviki Білий каталог сайтів МЕТА - Україна. Рейтинг сайтів Український портАл Каталог сайтів Білорусі Индекс цитирования

                                ЧООНСКУ, Copyright MyCorp © 2024, Ясновська Л.В.